Paupio istorija
Istorija – praeities įvykių grandinė, kuri padeda suprasti dabartį ir leidžia tvirtai žengti į ateitį. Paupį kuriame atsispirdami nuo praeities. Siekiame pažinti ir suprasti unikalią rajono istorinę raidą ir ženklus, kuriuos ji paliko.
1524
Viskas prasideda nuo vandens
Sakoma, kad visa pasaulio magija slypi vandenyje. Vandeniu prasidėjo ir Paupys, kuris dėl savo vandeningumo iki pat 1939 m. buvo vadinamas Paplaujos priemiesčiu.
Nuotrauka saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje
1640 – 1686
Nuo prabangių rūmų iki našlaičių ligoninės
XVII a. pradžioje Vilniaus Pietrytinį pakraštį valdė garsi ir įtakinga didikų Sanguškų giminė. 1640 m. Jeronimas Sanguška pradėjo statyti reprezentacinius rūmus ant kalvos, o jų parkas siekė Vilnelę.
XIX a. pirma pusė
Atstumtųjų amatininkų prieglobstis
Srauniais vandenimis genami malūnų ratai į Paplaują priviliojo pirmuosius amatininkus, kurie dėl savo amatų specifinio pobūdžio negalėjo įsikurti Vilniuje.
1865
Stambioji pramonė, gyvenamieji namai, smuklės ir bravorai
1865 m. iš Prūsijos atvykęs Samuelis Holšteinas vietoje vieno iš popieriaus malūnų, prie Vilnelės ir Kopanicos kanalo santakos įkūrė Odos ir kailių apdirbimo cechą.
Tarpukaris
Per graži tik pramonei Paplauja ir kariškių bei studentų pamėgta Tymo gatvelė
Nors Paplaujos priemiestis nuo pat pirmųjų savo dienų Vilniui tarnavo kaip gamybinis ir pramoninis centras, vilniečiai negalėjo ignoruoti jį supančios gamtos grožio: daugybė žaluma apsuptų salų ir kalvų, viliojo miestiečius šį priemiestį išnaudoti poilsiui, iškyloms, pasivaikščiojimams.
Nuotrauka saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje
1948
Trukt už vadžių...
Sovietų okupacija sustabdė rajono modernizaciją ir sugrąžino pramonę.
Nuotrauka saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje
1990 - 2008
Visada gyvas ir žalias Paupys prieš pat atgimimą paniro į tamsų miegą
Lietuvai išsikovojus nepriklausomybę ir pradėjus iš naujo kloti nepriklausomos valstybės pamatus, griuvo sovietinės pramonės gigantai. Paupys vis tuštėjo.
Nuotrauka iš pamiršta.lt
Atgimimas
Kuriame naują istoriją
Prireikė beveik dviejų dešimtmečių, kad būtų atgaivintos tarpukario idėjos Paupį paversti žaluma apsupta gyvenamąja erdve.
Šiandien
Paupys - tai tu
Paupys vėl kviečia čia apsigyventi, dirbti ar paprasčiausiai pasivaikščioti palei Vilnelę, kuri gali papasakoti ilgą ir išskirtinę rajono istoriją.